Български национален комитет на ИКОМОСБългарско Археологическо Сдружение „Иван Венедиков“
със съдействието на Съюз на Българските Журналисти
ОРГАНИЗИРАТ
КРЪГЛА МАСА- ДИСКУСИЯ
НА ТЕМА
„КАЗУСЪТ РАЦИАРИЯ”
Работи ли Законът за културното наследство за опазване на българските културни паметници?
Драги приятели, колеги и съмишленици,
Каним Ви да вземете участие в обсъждането на теми, засягащи важния въпрос за опазване на археологическите паметници в България, както и ролята и отговорностите на научната общественост в тази система.
Унищожаването и разграбването на римския град COLONIA ULPIA TRAIANA RATIARIA (до съвременното село Арчар, Видинска област) безспорно е най-драстичният пример за провал на системата за опазване на културните паметници в България. Четири години след обнародването на Закона за културното наследство и година след въвеждането на Закона за изменение и допълнение на ЗКН, проблемът „Разграбената Рациария“ продължава да е актуален, а промените не допринасят съществено за неговото решаване.
„Работи ли Законът за културното наследство?“ е въпрос, който всички ние, ангажирани със съхраняването и популяризирането на нашата богата история, трябва да си зададем.
Решаването на „Казусът Рациария“ е свързан с отговорите на следните въпроси:
1. „Контрол или монопол“ е системата за опазване на археологическото културно наследство в България.
2. „Къде сбъркахме...“ или кой определя нивото на квалификация на кадрите, работещи в системата?
3. „Свободен пазар“ и археология. Съществува ли такова понятие? Алтернативни източници на финансиране в археологията – възможни ли са според българския законодател?
4. „Държавна“ или „обществена“ отговорност са археологическите културни паметници? Местната власт като фактор в системата за опазване на паметниците.
5. Застрашените културни ценности – какви мерки предвижда системата за опазване на културното наследство.
Кръглата маса ще се проведе на 10 октомври 2012 година от 10:00 часа в зала „Нова конферентна” на СУ „Св.Климент Охридски” в два модула:
Модул 1: Доклади и съобщения.
Модул 2: Обсъждане и приемане на Предложения за промени в ЗКН.
Очакваме заявки за Вашето участие до 15 септември 2012 г. на посочените контакти, както следва:
За Модул 1: Трите имена на автора. Професия/месторабота. Заглавие и резюме до 500 знака. Докладът/съобщението не трябва да надвишава техническо време от 10 мин. Желателна е PowerPoint презентация.
За Модул 2: Трите имена. Професия/месторабота. Кратка обосновка (до 500 знака) за участие в обсъждане и приемане на Предложения за промени в ЗКН.
Контакти:
Красимира Лука |
Светослав Георгиев БНК на ИКОМОС тел:+359 894 990 957
|